En olisi koskaan uskonut että kyselisin neuvoa tatuointien suhteen mitään varsinkaan täältä, mutta koska tatuoija on vapaalla tänään täytyy sortua.
Otin eilen aika kookkaan tatuoinnin käsivarteen. Nyt sisäpuolella kädessä on hirveän kokoinen mustelma ja turvonnut kohta. Lisäksi koko käsivarsi on todella kipeä enkä kärsi nostaa kättä laisinkaan.
Aiempien tatuointien kanssa ei ole ollut vastaavia ongelmia, joten johtuuko tämä vain tatuoinnin isommasta koosta vai kannattaako huolestua?
Otin eilen aika kookkaan tatuoinnin käsivarteen. Nyt sisäpuolella kädessä on hirveän kokoinen mustelma ja turvonnut kohta. Lisäksi koko käsivarsi on todella kipeä enkä kärsi nostaa kättä laisinkaan.
Aiempien tatuointien kanssa ei ole ollut vastaavia ongelmia, joten johtuuko tämä vain tatuoinnin isommasta koosta vai kannattaako huolestua?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mustelma, turvotus ja ainakin pieni kipu ihan normaalia. Kova kipu kuulostaa vähän erikoisemmalta! En kuitenkaan huolestuisi vielä, tarkkaile pari päivää ja jos ei mene kipu ohitse niin soita vaikka terveyskeskukseen. Särkylääkettä voisit myös kokeilla, auttaako.
Mulle ei kyllä ole ikinä tullut mitään mustelmia, ja kuvia on mm. nilkoissa. Kyllähän se myös on jonkin verran sattunut (tatuointihan on oikeastaan avohaava), mutta tuo vaikuttaa melkoisen epätavalliselta - käsivarsi ei edes ole niitä arimpia paikkoja.
Käy näyttämässä lääkärissä varmuuden vuoksi, jos sulla on vaikka jokin allerginen reaktio tms. (Kaveri sai sellaisen otettuaan puoli selkää peittävän kuvan, onneksi sai lääkkeet ja homma oli sen jälkeen OK.)
Miten mustelman kanssa kävi?
Itsellänikin on isoja tatuointeja, ja yhdessäkään ei ole ollut mustelmaa eikä muutakaan vuotoa. Mieleeni tuli, voiko mustelma olla peräisin tatuoijan tukiessa tatuointilaitetta kättäsi vasten? Sinuna harkitsisin veren hyytymistekijöiden mittausta. Kyse voi olla jostain henkilökohtaisesta ominaisuudestasi.
Toinen, joka tuli mielee, ja jota en kunnolla tiedä, on tatuointisyvyys. Olisiko tatuointi voinut mennä jotenkin liian syvälle? En tiedä, onko ihmisten ihonpaksuudessa eroja. Ainakin jos on jokin lääkitys (kortisoni), niin iho voi olla poikkeuksellisen hauras.